
Foto: Adrien Lesaffre.
Da velike zvijeri i danas mogu iznenaditi znanstvenike, potvrđuje zanimljiv rad objavljen u časopisu Ecology. Riječ je o etiopskom vuku (Canis simensis), velikoj zvijeri koja nastanjuje isključivo planinske dijelove Etiopije i u prirodi danas postoji manje od 500 jedinki. Iako živi u čoporu, etiopski vuk lovi samostalno pa mu se prehrana sastoji od malih sisavaca, poput lokalnog „velikog krtičastog štakora“ (giant mole rat, Tachyoryctes macrocephalus). Život u čoporu omogućuje mu da lakše obrani teritorij, a u vrlo rijetkim situacijama čopor se može udružiti i zajedno pokušati uloviti i veći plijen.
Međutim, u proljeće i ljeto, kada procvjeta biljka Kniphofia foliosa etiopski vukovi koriste svaku priliku da oslade brk nektarom ove biljke. Znanstvenici koji su ih promatrali, primijetili su da i lokalna djeca rado kušaju nektar ovih visokih cvatova. Probali su ga i sami znanstvenici i potvrđuju da je iznimno ukusan i sladak.
Ta činjenica dovela ih je do zaključka kako bi etiopski vuk zapravo mogao igrati ulogu oprašivača ovih biljaka. Oprašivači u životinjskom svijetu dolaze iz brojnih skupina, iako su najbrojniji kukci. Među sisavcima, to su najčešće mali ili srednji sisavci koji obitavaju na drveću. Oprašivači koji pripadaju rodu zvijeri (Carnivora) iznimno su rijetki.
Etiopski vukovi ponekad provode i po sat i pol hodajući od cvijeta do cvijeta, ponekad obilazeći i do 30 cvjetova u jednom danu. Pijući nektar, vukovi obično završe s njuškama punim peludi što bi moglo značiti da pridonose oprašivanju ovih cvjetova. Ako se to pokaže točno, etiopski vuk bio bi prva velika zvijer koja igra ulogu oprašivača.

Foto: Adrien Lesaffre.
Izvor: https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ecy.4470
Fotografije : iz članka u časopisu Ecology, autor Adrien Lesaffre.