Zimska cvatnja – kukurijek božićnjak
Na mnogim mjestima u Gorskom kotaru procvali su prvi kukurijeci. Neki i u zaštićenim područjima (sl. 1). Radi se o jedinoj bijelo cvatućoj vrsti kukurijeka u našim krajevima – kukurijeku božićnjaku (Helleborus niger). Ostale vrste kukurijeka, ukupno njih desetak u hrvatskoj flori, odlikuju se zelenkastim i znatno manje upadljivim cvjetovima. Kukurijek božićnjak odlikuje se i ranom cvatnjom, najranijom među svim domaćim vrstama – ukoliko je zima blaga prvi primjerci procvatu već u prosincu, a cvatnja obično potraje do ožujka (sl. 1 i 3).
Značajka kukurijeka božićnjaka su krupni cvjetovi sa snježnobijelim listovima ocvjeća koji su s vanjske strane obično još i ružičasto nahuknuti, što cvjetovima daje vrlo atraktivan izgled. Zbog toga ga nerijetko beru, a zbog te je činjenice uvršten u Crvenu knjigu kao osjetljiva svojta i strogo je zaštićen.
Nakon cvatnje čitav cvijet kukurijeka božićnjaka obično poprimi dodatnu crvenkastu boju (sl. 3). Oprašeni cvjetovi razviju plodove mjehure s većim brojem crnkastih sjemenki. Za vrijeme cvatnje brojni prašnici i cjevasto-ljevkasti nektariji – koji nastaju preobrazbom prašnika, privlače oprašivače, u zimsko doba još malobrojnih vrsta kukaca koji izlijeću i lete u vrijeme onih rijetkih lijepih, toplijih i sunčanih dana (sl. 2).
M. R.